z czeluści czasu Audycja z Piwnicy 30 listopada 2012

DSC00956

Kłamstwo i nieprawda to niekoniecznie to samo. Nie tylko nie zawsze są tożsame, ale czasem wręcz rozłączne. Klasyczna definicja prawdy mówi, że prawda to zgodność wypowiadanych zdań z rzeczywistością. Nieprawda to niezgodność. Nie ma tu jednak mowy o kłamstwie. Kłamie ten, kto świadomie mówi nieprawdę. Kłamstwo więc wiąże się z intencją: ten kłamie, kto chce słuchacza wprowadzić w błąd.

Powtarzanie za kimś zdań nieprawdziwych nie musi być więc kłamstwem, jeżeli wypowiadane jest w przekonaniu mówienia prawdy. Nawet jeśli przedmówca kłamie. Bo to on kłamie, a nie powtarzający.

Swoją drogą także przytaczanie czyichś zdań nieprawdziwych w formie mowy zależnej (pan X powiedział, że dziś jest piątek) lub niezależnej (pan X powiedział „dziś jest piątek”) nie musi być kłamaniem. Jeśli pan X rzeczywiście powiedział, co powiedział, mówienie o tym, co uczynił, jest prawdą.

Inna sprawa to proceder często uprawiany przez polityków – on obrazuje częstą rozłączność nieprawdy i kłamstwa. Gdy polityk mówi nieprawdę, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przypuszczać, że kłamie. To, że kłamie, jest jednak nawet bardziej prawdopodobne od tego, że mówi nieprawdę. Polityk, zgodnie z intencjami wprowadzania w błąd słuchacza, kłamie zwykle nawet wtedy, kiedy wypowiada zdania prawdziwe. Można to nazwać manipulacją.

Być wolnym, to móc nie kłamać – to zdanie wypowiedział Albert Camus. Chrześcijaństwo idzie dalej i szerzej. Twierdzi, że być wolnym, to móc także nie zabijać i nie kraść. A właściwie najpierw tego nie pragnąc. Co z tego, że ktoś kogoś nie skrzywdził, skoro już W SERCU się tego dopuścił.

Załóżmy, że powyższe słowa są zapowiedzią dzisiejszej Audycji z Piwnicy. Dziś odbędzie się retransmisja zatytułowanego „Warszawa jest smutna bez ciebie” odcinka sprzed dwóch lat. Co prawda tydzień temu zapowiadałem dokończenie suplementu o rapie, ale gdy to mówiłem, nie wiedziałem jeszcze, że mówię nieprawdę. Suplement ten, zgodnie z planem B, będzie miał swoje MIEJSCE w CZASIE za dwa tygodnie. Zawiedzionych i zdezorientowanych przepraszam za zamieszanie. Liczę na wyrozumiałość. Pozdrawiam.

TW SZAMAN

PS. Prawdopodobnie skończą się spotkania w REALU. Wieść niesie, że grupa Metro podpisała umowę z grupą Auchan w sprawie sprzedaży za 1,1 mld euro sieci Real w Europie Wschodniej, w tym w Polsce.

DSC01630_

FacebookTwitterGoogle+Podziel się