startuje Audycja z Piwnicy

Piątek, godz. 19.00-20.00 to czas cotygodniowej audycji Podziemnej Radiostacji Tajniak. Po przewrotnym debiucie, jaki odbył się w ostatni piątek kilka minut po 10.00, startujemy 18 czerwca (na stronie Radia Wnet zakładka SLUCHAJ).

Audycja z Piwnicy to słowno-muzyczna forma radiowa o tym, że zbawienie jest za darmo, a miłość nie jest uczuciem. Są to nasze dwa postulaty, z których jeden jest teologiczny, a drugi filozoficzny. O obu tych zagadnieniach – zbawienia i miłości – mówimy przy założeniu, że istnieją. Bo wierzymy, że tak. Wiedzieć a wierzyć to dwie różne rzeczy. Pośrednią rzeczą jest doświadczanie faktów. Doświadczamy np. obecności drugiego człowieka, jednak nie potrafimy udowodnić jego istnienia, jego dobrych intencji itp. A jednak w nie wierzymy, choć zazwyczaj mówi się, że o nich wiemy. Dlatego osoby bardziej sceptyczne nasze postulaty mogą odczytać tak:

1. miłość – o ile można o niej w ogóle mówić – nie jest uczuciem;

2. zbawienie – o ile istnieje – jest darmowe.

Jeżeli miłość i zbawienie nie istniałyby (czy też: jeśli zrezygnowalibyśmy z założenia, że istnieją), nie byłoby sensu o nich mówić. Nie miałby sensu spór o ich sedno.

Audycja z Piwnicy nie jest audycją poprawną politycznie, ponieważ zakłada istnienie przeciwnych opcji i dyskusję. Nie da się dyskutować tam, gdzie wszyscy się ze sobą zgadzają, a opcja jest tylko jedna: właściwie to nie wiadomo (na dodatek nie w sensie poznawczym lecz bytowym – nie dlatego nie wiadomo, że jesteśmy tylko ludźmi, lecz dlatego, że świat sam w sobie, w istocie swej jest niewiadomy, nieprecyzowalny). Na tym polega alternatywa „A lub nie A”, że zastosowana w praktyce do realnie istniejącej rzeczywistości, musi być rozstrzygnięta: albo tylko A, albo tylko nie A. Nie inaczej. Tego nie przewiduje polityczna poprawność.

Audycja będzie pełna muzyki alternatywnej w znaczeniu, jakie to słowo miało w Polsce zanim w anglojęzycznych rejonach świata pojawiło się indie. A przynajmniej zanim w Polsce o nim usłyszeliśmy. Z całym szacunkiem do indie. Polacy bowiem to nie gęsi, ani nie lisy, i swoją alternatywę mają. W pierwszej audycji nadawanej pod kryptonimem radio papka, będzie sporo Dezertera, Schmaltza, Tiltu… Zapraszamy.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się