najlepsi wg TerazRocka w roku 2011 – 10.2.2012, godz. 22.00

DSC01500

Podobno ostatni Piastowie nie mówili już po Polsku, ale kino Piast, Plac Piastowki, ul. Piastowska, Mauzoleum Piastów, piwo Piast, handlowa Galeria Piastów, piastowski zamek pamięć o śląskiej linii Piastów na Dolnym Śląsku podtrzymują jak mogą. A faktem jest, że Jerzy IV Wilhelm, zmarły w 1675 roku książę legnicko-wołosko-brzeski, w prostej linii od Piasta Kołodzieja pochodził. Zmarł przedwcześnie w wieku 15 lat.

Zamek Piastowski w Legnicy (na zdjęciu powyżej) jest jednym z najstarszych zamków w Polsce. W XII wieku zbudowany. W XIII nie zdołali zdobyć go oblegający Mongołowie. Był jedną z głównych rezydencji władców Śląska. Dwie wieże – św. Piotra i św. Jadwigi Śląskiej – są najstarszymi zachowanymi częściami tego zamku.

Legenda głosi, że wieża św. Jadwigi (na zdjęciu na dalszym planie) sięga tak głęboko, jak wystaje ponad ziemię, ponieważ podczas budowy ciągle opadała. Zakończenie jej budowy zawdzięczać miano św. Jadwidze, która wymodliła ponoć stabilność wieży.

Zatem piwnice wieży są głębokie, a w Audycji z Piwnicy posłuchamy tego, co zwykle, ale tym razem pod pretekstem wyników plebiscytu miesięcznika Teraz Rock na różnego typu laureatów roku 2011. Będzie można wygrać płytę „Samiec Omega” 5 Litrów Czerwieni sprezentowaną nam przez dystrybutora – Dobry Towar.

Zapraszam w piątek o 22.00.

1

FacebookTwitterGoogle+Podziel się