strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Artykuły:

Artykuły - spis

1. Listy do i od Aleksandry Jakubowskiej

2. Czat z Aleksandrą Jakubowską oraz z Waldemarem Dubaniowskim



Czat z Aleksandrą Jakubowską - Wiceminister Kultury

Wirtualna Polska, 22 kwietnia 2002

~falarek: Jeśli nie posiadam radioodbiornika ani telewizora, czy słuchając radia przez Internet nie będzie trzeba płacić abonamentu? (dop. od reakcji Tajniaka 24 kwietnia: to pytanie dedykujemy wiceprezesowi Smolarowi, który odmawia nam prawa do naigrywania się z instytucji abonamentu)

Jakubowska_A: Nie. Prawo wyraźnie mówi, że płaci się za posiadanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Choć w Europie Zachodniej, nie pamiętam w jakim kraju, również komputer z kartą RTV takim opłatom podlega.

~falarek: Co pani myśli, jako minister kultury o skomercjalizowaniu mediów publicznych? Co myśli pani o zniszczeniu radiowej Trójki, która do tej pory promowała kulturę, sztukę, rozrywkę na wysokim poziomie, dobrą i zróżnicowaną muzykę, szanowała słowo? Wojna o media do tej pory dotyczyła głównie telewizji, teraz przenosi się to także na radio. Co pani myśli o zamiarze konkurowania Programu Trzeciego Polskiego Radia z radiami komercyjnymi?

Jakubowska_A: Uważam, że jest to bardzo niedobry pomysł. O ile w przypadku telewizji publicznej komercjalizacja może być wytłumaczona wpływami z abonamentu (mniej niż 30% abonament, powyżej 70% wpływy z reklamy) o tyle w przypadku publicznego radia proporcje są odwrotne. Mam nadzieję, że licencja, konieczność rozliczania się z programów dobrych i ambitnych narzuci pewien "kaganiec" mediom publicznym i zastopuje komercyjny wyścig. Zresztą otrzymuję bardzo dużo e-maili w obronie "starej " Trójki i próśb o włączenie się w akcję przeciwko jej komercjalizacji. Przesłałam wszystkie do KRRiTV z prośbą, aby w możliwie krótkim czasie Krajowa Rada zajęła się tą sprawą i podjęła jakieś kroki.



Czat z Waldemarem Dubaniowskim - członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Wirtualna Polska, 22 kwietnia 2002

~miki: Jak ocenia pan zmiany ramówki w PR3 PR i co będzie z Trójką?

W_Dubaniowski: To pytanie traktuję w sposób szczególnie osobisty, gdyż Trójka obok Radiostacji Harcerskiej była tą stacją, na której się wychowywałem i do której określonego kształtu i specyficznego charakteru jestem mocno przywiązany. Uważam za niekoniecznie najlepszy pomysł próbę podjęcia rywalizacji przez Trójkę z dobrze już osadzonymi na rynku dużymi stacjami komercyjnymi, jak Zetka czy RMF. Myślę, że czas pokaże iż jest również miejsce dla tej Trójki, która była i mam nadzieję, że jednak dalej będzie radiem dla tzw. młodej inteligencji, radiem , w którym panowała znakomita harmonia pomiędzy słowem i muzyką.