Pierestrójka
Rzeczpospolita - 19 kwietnia 2002
22 kwietnia zmieni się ramówka radiowej Trójki. To kolejna próba dotarcia do nowych odbiorców i kolejny cios dla najwierniejszych słuchaczy. Wprawdzie sztandarowa "Lista Przebojów" będzie dłuższa o godzinę, a po latach przerwy wróci Teatrzyk Zielone Oko prezentujący kryminalne miniatury, jednak rozgłośnia upodobni się do stacji komercyjnych.
Ma być szybko, gorąco i przebojowo. Nazwa Program III odchodzi w niepamięć, zastąpi ją Trójka. Zmieni się logo stacji, na jakie - jeszcze nie wiadomo, bo kampania promocyjna ruszy pełną parą na początku jesieni - pod hasłem "Trójka. Twoje pierwsze radio"
- Ta stacja odradza się po 12 latach błędów i zaniedbań - mówi Witold Laskowski, dyrektor Programu III PR- Trójka od dawna nieprzerwanie traci słuchaczy Rozgłośnia nie odpowiadała niestety na wyzwania związane ze zmianą otoczenia medialnego i cywilizacyjnego w Polsce na początku lat 90. Od kilku miesięcy ma dyrekcję profesjonalistów, którzy działają ściśle według opracowanego planu i konsekwentnie go realizują.
Tymczasem budynek rozgłośni co sobotę pikietuje grupka osób ze Stowarzyszenia Przyjaciół, Miłośników i Słuchaczy Programu III. Na razie liczy ono 60 członków, trwają starania o rejestrację w sądzie.
- Jestem rozdarty - przyznaje Witold Laskowski. - Wiemy, że mamy najwierniejszych w Polsce słuchaczy. Bardzo szanujemy opinie tych, którzy przyzwyczaili się do dawnego radia, ale nie będziemy starzeć się ze słuchaczami. Nie możemy stać się skamieliną.
Nowe głosy pojawią się w Trójce na początku przyszłego tygodnia. Usłyszymy Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata, Artura Barcisia. Także Katarzynę Grocholę, która poprowadzi audycję wspólnie z Wojciechem Mannem. "Zachowaliśmy wszystko, co było w Trójce wartościowe" - twierdzi Witold Laskowski. To dość przewrotna interpretacja. Autorskie audycje muzyczne nadawane będą w dni powszednie po północy i w weekendy Te ostatnie zmienią się najmniej: nie znikną stałe programy Marka Niedźwieckiego i Piotra Kaczkowskiego. Jednak w dni powszednie dwu- i trzygodzinne bloki oddano prezenterom niekojarzonym wcześniej z radiem publicznym.
Dla tych, którym Trójka służyła za źródło wiedzy o muzyce, stworzono codzienną audycję "Historia jednej piosenki" - prowadzoną przez Niedźwieckiego i Manna. Będzie trwała dziesięć minut.
Krzysztof Feusette, Rzeczpospolita, 19 kwietnia 2002
|