strona główna  artykuły obrazkikalendarium o co chodzi Tajniak
podpisy (protest) podpisy (dymisja) popierają protest Księga gości


 Artykuły:



Depesza PAP - 18 kwietnia 2002

Nowa "Trójka" PR - kierownictwo: narodziny, słuchacze: pogrzeb

18.4.Warszawa (PAP) - Więcej rozrywki, krótsze i lżejsze formy audycji, nowa oprawa muzyczna, to niektóre pomysły kierownictwa Programu III Polskiego Radia na przyciągnięcie do stacji słuchaczy. To koniec "Trójki" - uważa część starych odbiorców.

Niektóre zmiany programowe są wprowadzane stopniowo już obecnie. W całości nowa ramówka opracowana przez osoby kierujące stacją od 5 miesięcy ma być wdrożona od 22 kwietnia. Promocja nowej "Trójki" ma ruszyć jesienią.

"Nasze radio odradza się po 12 latach zaniedbań" - tak w czwartek prezentację nowej ramówki rozpoczął dyrektor "Trójki" Witold Laskowski, określając dotychczasową ramówkę jako "bałaganiarsko- eklektyczną". Innego zdania są najbardziej wierni słuchacze Programu III, którzy już od roku w różnych formach protestują przeciw komercjalizacji tej stacji, a tydzień temu zorganizowali symboliczny pogrzeb swojej ulubionej rozgłośni. Laskowski mówił, że czuje się "rozdarty" z powodu tych protestów. Z jednej strony żadne inne radio nie ma tak wiernych i emocjonalnych słuchaczy - tłumaczył - ale nie możemy sobie też pozwolić, żeby "Trójka" starzała się razem ze swoimi słuchaczami, żeby stała się "skamienieliną, medialnym skansenem".

"Fregata lekka, zwiewna i atrakcyjna, na pokład której każdy chce wejść" - taka według Laskowskiego ma być obecnie "Trójka". Zdaniem dyrektora obecnie ludzie nie mają czasu na "koncentrowanie się" w ciągu dnia przy odbiornikach, dlatego "Trójka" będzie stawiać na krótkie formy.

Z anteny zniknie np. Studio El-Muzyki z muzyką elektroniczną, "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanny Marii Gizy i Jacka Ejsmonda oraz "Zagadki Literackie". Laskowski tłumaczył w czwartek, że zrezygnowano z niszowych audycji, ponieważ nie odpowiadają one zadaniom, jakie ma ta stacja pełnić, podobne audycje natomiast - przekonywał - dostępne są na antenie innych programów Polskiego Radia.

Zmieni się pora nadawania niektórych dotychczasowych trójkowych audycji. Z nowej ramówki wynika, że w pasmach przedpołudniowych i wczesno popołudniowych dominować będzie rozrywka, audycje ambitniejsze o charakterze publicystycznym będą nadawane raczej wieczorem i nocą.

Kultowa "Powtórka z rozrywki", którą od kilkudziesięciu lat można było usłyszeć od poniedziałku do piątku po godz. 13., obecnie będzie nadawana o godz. 23. "Markomania" Marka Niedźwieckiego zamiast o godz. 9 rano w sobotę będzie zaczynała się o godz. 16.(zamiast muzycznego wydania "Zapraszamy do Trójki", które do niedawna prowadził Piotr Kaczkowski). O nowej porze - godz. 18. i w zmienionej formule ma się pojawiać "Puls Trójki" nadawany obecnie o 9.30.

Już teraz nastąpiło przesunięcie czasu nadawania całego programu, który zaczyna się o 4. rano nową audycją "Trójka budzi ludzi" Piotra Łodeja. Wcześniej program zaczynał się o 6 rano i w ten sposób o 2 godz. dłużej można było posłuchać muzyki w ramach "Trójki pod księżycem".

Pojawią się też zupełnie nowe audycje m.in. w paśmie przedpołudniowym konkurs "Moja pierwsza piosenka" prowadzony przez aktorów Wojciecha Malajkata i Zbigniewa Zamachowskiego, talk show "Za a nawet przeciw" Kuby Strzyczkowskiego, "Po kablu do kłębka" - skecze Marcina Wolskiego w wykonaniu Artura Barcisia.

Inną nowością będą prowadzone przez Wojciecha Manna i Katarzynę Grocholę kontrowersyjne - jak zapowiadają przedstawiciele Trójki - rozmowy o relacjach męsko-damskich.

Tuż przed północą w piątki na antenę wrócić ma "Teatrzyk Zielone Oko" (w każdym miesiącu po trzy powtórki i jedna premiera).

Po ponad rocznej nieobecności w sobotni wieczór powróci też "Muzyczna Poczta UKF". Nadawana wcześniej przed południem, teraz zaczyna się o godz. 20.05. W opinii wielu wiernych słuchaczy "Trójki" obecna koncepcja tej audycji przypominająca listy przebojów komercyjnych stacji, ma niewiele wspólnego ze starą "Muzyczną Pocztą UKF".

Pojawią się też nowe głosy. "Zapraszamy do Trójki" poprowadzi np. zamiast Kuby Strzyczkowskiego i Tomasza Sianeckiego Michał Kowalewski, wcześniej pracujący w Radiu Zet. Z Radia Zet do "Trójki" przeszedł też Rafał Sławoń. W zmienionym "Klubie Trójki" można będzie słuchać Darka Bugajskiego (wcześniej TOK FM).

Zmianom programowym towarzyszyć ma zmiana oprawy muzycznej. Nowe dżingle mają uzyskać głównie programy informacyjne, nie ma zmienić się natomiast oprawa towarzysząca np. "Liście Przebojów Programu III". Inne ma być też logo rozgłośni. Znak będzie wyłoniony w ramach konkursu na nową kreację "Trójki". Dyrekcja stacji chwali się również nowym charakterystycznym numerem telefonu dla słuchaczy: 333 33 33.

Kierownictwo postanowiło też oficjalnie nazywać swoją stację "Trójka", a nie Program III.

Promocja zmienionej "Trójki" ma ruszyć jesienią. Jej szczegóły nie zostały w czwartek ujawnione. Wiadomo tylko, że hasło promujące brzmi: "Trójka - twoje pierwsze radio".

Według badań SMG/KRC przeprowadzonych od stycznia do lutego "Trójki" słucha 4,7 proc. badanych osób. Kierownictwo rozgłośni liczy, że dzięki zmianom, pod koniec tego roku odsetek ten wzrośnie do 6 proc. Docelowo "Trójka" ma osiągnąć 10 proc. udziału w rynku. (PAP)

anw/ wkt/ past/ zet/